Četrdeset godina od povijesnog riječkog nogometnog tjedna
17.05.2019.

Dvadeset i četvrtog svibnja navršit će se točno 40 godina trenutka od jednog od najvažnijih trenutaka u povijesti "Rijeke". Drugi put u povijesti, drugu godinu zaredom, nogometaši "Rijeke" osvojili su Kup Jugoslavije, prestižni Kup Maršala Tita u sezoni 1978./1979.

Iako je trofej namijenjen pobjedniku Kupa Jugoslavije Zvjezdan Radin visoko u zrak podignuo 24. svibnja u Beogradu, cijeli tjedan koji je vodio prema tom uspjehu zlatnim slovima upisan je u povijest "Rijeke".

Naime, budući da su u završnici snage odmjerili "Rijeka" i "Partizan", finale se igralo u dvije utakmice. Prvi ogled odigran je na legendarnoj Kantridi, ujedno prvi finale Kupa u u povijesti koji je odigran u Rijeci. "Rijeka" je u toj povijesnoj utakmici 16. svibnja 1979. godine svladala "Partizan" 2:1 pogocima Cukrova (18') i Bursaća (84').

Na semaforu je svijetlilo 1:1 do 84. minute kada je Cukrov ubacio, a lopta je kroz šumu nogu došla do Bursaća koji se ispružio svom dužinom i stigao do lopte prije vratara Zalada. Lopta se okotrljala preko crte, vratar Zalad prigrlio je loptu, ali sudac Nikolić pokazao je na centar! Bio je to, pokazat će se osam dana kasnije, ključan trenutak finala.

Naime, 24. svibnja "Rijeku" je na Marakani dočekalo 60 tisuća ljudi, nervoznih 90 minuta i rovovska bitka, propuštene prilike bijelih i 89. minuta u kojoj je Cukrov očistio priliku spriječivši da lopta uđe u gol, obilježili su beogradski finale (0:0).

Tri crvena kartona, jedan na strani Rijeke (Desnica) i dva na strani Partizana (Klinčarski, Kozić) bili su posljedica velike nervoze i želje, ali ništa nije moglo spriječiti Rijeku da, nakon "Crvene zvezde" i "Hajduka", postane prvi klub koji je obranio titulu pobjednika Kupa. Uspjeh je bio vrijedniji kada se uzme u obzir da je "Rijeka" u polufinala pobijedila "Crvenu zvezdu", eliminiravši tako na putu do trofeja dva velikana jugoslavenskog nogometa.

Slaveći ovaj povijesni tjedan, zlatna generacija riječkih legendi koja je osvojila povijesni Kup prisustvovat će utakmici protiv "Lokomotive" u subotu 18. svibnja, a riječki navijači imat će priliku pozdraviti klupske legende koji su ispisali najljepše stranice klupske povijesti.