Dominik Rilov
Škola : 1. HNL kadeti
Kadeti i pioniri pobijedili Zagreb
05.05.2015.

Kadeti i pioniri Rijeke pobijedili su Zagreb u zaostaloj utakmici 25. kola Prve HNL. Kadeti su slavili 1:0, dok su pioniri bili uvjerljiviji (3:0).

Pioniri Rijeke protiv Zagreba tako su prekinuli negativan niz od četiri utakmica bez pobjede. U tom periodu Rijeka je dvaput izgubila od Dinama, jednom od Hajduka, te je remizirala protiv Osijeka. Izabranici Tomislava Čizmarevića dobro su ušli u utakmicu, već u osmoj minuti Mohorovičić je imao odličan prodor, ali udarac je otišao pored gola. Dvije minute kasnije i Šegon je okušao udarac, ali nije bio precizan.

U 11. minuti Ivan Smolčić iščeprkao je loptu, stigao na rub kaznenog prostora, ali je njegov udarac zaustavila vratnica, a lopta se prošetala po gol liniji.

Nagrada za dobru igru stigla je u 12. minuti. Petrović je prošao po desnoj strani i ovoga puta pronašao prolaz pored vratara Bručija - 1:0. Rijeka je nastavila pritiskati, ali pokušaji Matulje i Šegona nisu pronašli put do mreže.

Drugo poluvrijeme Rijeka je otvorila prilikom Petrovića. Mohorovičić je odlično gurnuo loptu u prostor, riječki napadač potegnuo, a vratar Zagreba uspio je loptu skrenuti u gredu.

Ipak, pogodak je stigao u 48. minuti. Još jedna brza akcija Rijeke, Šegon je gurnuo za Mohorovičića koji je izbio sam pred gol - 2:0. Konačan rezultat postavljen je u 53. minuti. Rijeka je stigla pred gol Zagreba, Šegon ubacio, a Matulja pogodio glavom - 3:0. Pioniri su tako pobjedom najavili svoj odlazak na europsku završnicu Nike Cupa što je na rasporedu od petka do nedjelje u Kopenhagenu.

Kadeti su pak nakon četiri utakmice uspjeli zatresti mrežu i stići protiv Zagreba do tri boda. Ključan trenutak dogodio se u 42. minuti kada je Prpić ubacio, a Iličić glavom pospremio loptu u mrežu - 1:0. Na otvaranju utakmice Šurković je oprobao udarac u osmoj minuti, a 60 sekundi kasnije i Nicoletti je upisao obranu. Unatoč trudu i želji riječki nogometaši nisu stvorili veliku priliku u prvom poluvremenu.

U drugom dijelu nakon pogotka u jednoj akciji Rijeka je imala dvije velike prilike. Prvo je pokušaj Kovač Birkaša u izglednoj situaciji blokiran, a u nastavku akcije udarac Modrića zaustavio je vratar Gašparović. U 52. minuti Blatančić se našao u stopostotnoj prilici, ali lopta je otišla iznad grede. Na drugoj strani u 70. minuti Mršić je oprobao udarac.

Rijeka je mogla i ranije potvrditi pobjedu, Kovač je uputio lijep udarac u 72. minuti, ali lopta je otišla iznad grede. Na drugoj strani Zagreb je zamalo izjednačio. Pavlović je pucao, lopta se od riječkog bloka odbila i u visokom luku preletila vratara Nicolettija, ali srećom za Rijeku nije završila u mreži.

Izabranici Elvisa Brajkovića imali su u završnici još jednu stopostotnu priliku. Nakon pogreške obrane Zagreba, Iličić se našao oči u oči s Gašparovićem, ali vratar Zagreba izašao je kao pobjednik. Gosti su pritisinuli u sudačkoj nadoknadi, ali riječki nogometaši uspješno su se obranili.